gettext-0.10.35 - en to tr translation catalogue (92 entries)

en: 
    Convert binary .mo files to Uniforum style .po files.
    Both little-endian and big-endian .mo files are handled.
    If no input file is given or it is -, standard input is read.
    By default the output is written to standard output.
tr: 
    İkilik .mo dosyasını Tektip .po dosyasına dönüştürür.
    `little-endian' ve `big-endian' .mo dosyalarının ikisi de elde edilir.
    Girdi dosyası verilmemişse ya da - verilmişse standard input okunur.
    Çıktı dosyası verilmemişse ya da - verilmişse standard çıktıya yazılır.

en: 
    If the TEXTDOMAIN parameter is not given, the domain is determined from the
    environment variable TEXTDOMAIN.  If the message catalog is not found in the
    regular directory, another location can be specified with the environment
    variable TEXTDOMAINDIR.
    When used with the -s option the program behaves like the `echo' command.
    But it does not simply copy its arguments to stdout.  Instead those messages
    found in the selected catalog are translated.
    Standard search directory: %s
tr: 
    MetinSunucu parametresi verilmemişse sunucu adı TEXTDOMAIN çevre
    değişkeninden saptanır. İleti kataloğu olması gereken dizinde değilse
    bulunduğu dizin TEXTDOMAINDIR çevre değişkeni ile belirtilebilir.
    Program -s seçeneği ile kullanıldığında `echo' komutu verilmiş gibi
    davranır. Ama basitçe argümanlarını standart çıktıya kopyalamak yerine
    çevrilmiş ileti kataloğunun bulunması gereken dizini aşağıdaki gibi verir:
    Standard arama dizini: %s

en: 
    Merges two Uniforum style .po files together.  The def.po file is an
    existing PO file with the old translations which will be taken over to
    the newly created file as long as they still match; comments will be
    preserved, but extract comments and file positions will be discarded.
    The ref.po file is the last created PO file (generally by xgettext), any
    translations or comments in the file will be discarded, however dot
    comments and file positions will be preserved.  Where an exact match
    cannot be found, fuzzy matching is used to produce better results.  The
    results are written to stdout unless an output file is specified.
tr: 
    İki Tektip biçemli .po dosyasını birbirine ekler. def.po dosyası, eski
    çevirilerin bulunduğu ve hala birçok bakımdan onunla eşleşen (yorumlar
    korunmuş, fakat çıkarma yorumları ve dosya konumları iptal edilmiş olan)
    yeni oluşturulmuş bir dosyanın yerini aldığı mevcut bir PO dosyasıdır.
    ref.po dosyası ise tüm çevirileri ve yorumları iptal edilmiş ama nokta
    yorumları ve dosya konumları korunmuş olan son (genellikle xgettext
    tarafından) oluşturulan PO dosyasıdır. Daha iyi sonuçlar elde edebilmek
    için zorunlu eşleşmeler bulunamadığında belirsiz eşleşmeler kullanılmıştır.
    Bir çıktı dosyası belirtilmediği takdirde sonuçlar standard çıktıya yazılır.

en:   -V, --version                  output version information and exit
      -w, --width=NUMBER             set output page width
      -<, --less-than=NUMBER         print messages with less than this many
                                     definitions, defaults to infinite if not
                                     set
      ->, --more-than=NUMBER         print messages with more than this many
                                     definitions, defaults to 1 if not set
    
    Find messages which are common to two or more of the specified PO files.
    By using the --more-than option, greater commonality may be requested
    before messages are printed.  Conversely, the --less-than option may be
    used to specify less commonality before messages are printed (i.e.
    --less-than=2 will only print the unique messages).  Translations,
    comments and extract comments will be preserved, but only from the first
    PO file to define them.  File positions from all PO files will be
    preserved.
tr:   -V, --version                sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      -w, --width=SAYI             sayfa genişliğini ayarlar
      -<, --less-than=SAYI         çok sayıda tanımlanmış iletiler arasında
    				SAYIdan az tanımlanmış iletileri gösterir,
    				belirtilmezse öntanımlı değer sonsuz kullanılır
      ->, --more-than=SAYI         çok sayıda tanımlanmış iletiler arasında
    				SAYIdan fazla tanımlanmış iletileri gösterir,
    				belirtilmezse öntanımlı değer 1 kullanılır
    
    Belirtilen PO dosyalarının iki veya daha fazlasında ortak olan iletileri bulur
    --more-than seçeneği kullanılarak, iletiler basılmadan önce, dosyalarda ortak
    olan iletilerin belirtilen miktardan fazla olanları seçilir. Tersine olarak
    --less-than seçeneği kullanılarak, iletiler basılmadan önce, dosyalarda ortak
    olan iletilerin belirtilen miktardan az olanları seçilir. (Örneğin
    --less-than=2 ile tekbaşına-ortak olmayan iletiler basılır.) Sadece ilk PO
    dosyasında tanımlandığı şekliyle çeviriler, yorumlar ve çıkarma yorumları
    korunmuş olacaktır. Tüm PO dosyalarındaki dosya konumları korunmuş olacaktır.

en:   -h, --help                     display this help and exit
      -i, --indent                   write the .po file using indented style
      -j, --join-existing            join messages with existing file
      -k, --keyword[=WORD]           additonal keyword to be looked for (without
                                     WORD means not to use default keywords)
      -l, --string-limit=NUMBER      set string length limit to NUMBER instead %u
      -L, --language=NAME            recognise the specified language (C, C++, PO),
                                     otherwise is guessed from file extension
      -m, --msgstr-prefix[=STRING]   use STRING or "" as prefix for msgstr entries
      -M, --msgstr-suffix[=STRING]   use STRING or "" as suffix for msgstr entries
          --no-location              do not write '#: filename:line' lines
tr:   -h, --help                   bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -i, --indent             	.po dosyayı satırbaşlı çıktı biçemi kullanarak
    				yazar
      -j, --join-existing          iletileri mevcut dosyaya bağlar
      -k, --keyword[=KELİME]	ek olarak KELİME içinde bakılacak (KELİMEnin
    				verilmemiş olması öntanımlı anahtar-kelimeler
    				kullanılacağı manasında değildir)
      -l, --string-limit=SAYI      dizi uzunluğunu %u yerine SAYI ile sınırlar
      -L, --language=İSİM          belirtilen yazılım dilini tanır (C, C++, PO),
                                   aksi takdirde dosya uzantısına bakar
      -m, --msgstr-prefix[=DİZİ]   msgstr girdileri için önek olarak "" ya da
    				DİZİ kullanılır
      -M, --msgstr-suffix[=DİZİ]   msgstr girdileri için sonek olarak "" ya da
    				DİZİ kullanılır
          --no-location            '#: dosyaismi:satır' satırlarını yazmaz

en:   -i, --indent                   write the .po file using indented style
          --no-location              do not write '#: filename:line' lines
      -n, --add-location             generate '#: filename:line' lines (default)
          --omit-header              don't write header with `msgid ""' entry
      -o, --output=FILE              write output to specified file
      -p, --output-dir=DIR           output files will be placed in directory DIR
      -s, --sort-output              generate sorted output and remove duplicates
          --strict                   write out strict Uniforum conforming .po file
      -T, --trigraphs                understand ANSI C trigraphs for input
      -u, --unique                   shorthand for --less-than=2, requests
                                     that only unique messages be printed
tr:   -i, --indent                 satırbaşlı biçem kullanarak .po dosyasını
    				yazar
          --no-location            '#: dosyaismi:line' satırlarını yazmaz
      -n, --add-location           '#: dosyaismi:line' satırlarını üretir
    				(öntanımlı)
          --omit-header            `msgid ""' ile başlayan başlıkları yazmaz
      -o, --output=DOSYA           çıktıyı belirtilen DOSYAya yazar
      -p, --output-dir=DİZİN       çıktı dosyalarını DİZİNe yerleştirir
      -s, --sort-output            tekrarları silerek çıktıyı dosyaya sıralar
          --strict                 Tektip .po dosyasına harfiharfine (strict) yazar
      -T, --trigraphs              girdi olarak ANSI C trigraph'ları anlar
      -u, --unique                  --less-than=2 içi kısalma, yalnız tekbaşına
    				iletiler gösterildiğinde istenir

en:   -n, --add-location             generate '#: filename:line' lines (default)
          --omit-header              don't write header with `msgid ""' entry
      -o, --output=FILE              write output to specified file
      -p, --output-dir=DIR           output files will be placed in directory DIR
      -s, --sort-output              generate sorted output and remove duplicates
          --strict                   write out strict Uniforum conforming .po file
      -T, --trigraphs                understand ANSI C trigraphs for input
      -V, --version                  output version information and exit
      -w, --width=NUMBER             set output page width
      -x, --exclude-file=FILE        entries from FILE are not extracted
    
    If INPUTFILE is -, standard input is read.
tr:   -n, --add-location           '#: dosyaismi:satır' satırlarını üretir
    				(öntanımlı)
          --omit-header            başlığı `msgid ""' girdisiyle yazmaz
      -o, --output=DOSYA           çıktıyı belirtilen DOSYAya yazar
      -p, --output-dir=DİZİN       çıktı dosyası DİZİN içine konulacaktır
      -s, --sort-output            tekrarları silerek çıktıyı sıralı üretir
          --strict             	harfiharfine Tektip çıktı biçemi
      -T, --trigraphs              girdi olarak ANSI C trigraph'ları anlar
      -V, --version            	sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      -w, --width=SAYI         	sayfa genişliğini ayarlar
      -x, --exclude-file=DOSYA     DOSYAdaki girdiler ayrılmış olmaz
    
    girdidosyası olarak - verilmişse standard girdi okunur.

en:  done.
tr:  yapıldı.

en: %d translated messages
tr: %d çevrilmiş ileti

en: %s and %s are mutually exclusive
tr: %s ve %s karşılıklı olarak diğeri ile bağdaşmıyor

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: seçeneğin bu kullanımı uygun değil -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: seçeneğin bu kullanımı geçersiz -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `%c%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir  argümanla kullanılır

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği bir argümanla kullanılmaz

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek için bir argüman gerekli -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: warning: no header entry found
tr: %s: uyarı: başlık girişi bulunamadı

en: %s: warning: source file contains fuzzy translation
tr: %s: uyarı: kaynak dosya belirsiz çeviriler içeriyor

en: %s:%d: warning: unterminated character constant
tr: %s:%d: uyarı: sonlandırılmamış karakter sabiti

en: %s:%d: warning: unterminated string literal
tr: %s:%d: uyarı: sonlandırılmamış dizi harfi

en: %sRead %d old + %d reference, merged %d, fuzzied %d, missing %d, obsolete %d.
tr: %s tarafından %d eski + %d referans, %d eklenen, %d belirsiz, %d eksik, %d kullanılmayan okuma.

en: , %d fuzzy translations
tr: , %d belirsiz çeviri

en: , %d untranslated messages
tr: , %d çevrilmemiş ileti

en: --join-existing cannot be used when output is written to stdout
tr: standard çıktıya yazılırken --join-existing kullanılamaz

en: ...but this definition is similar
tr: ...ama bu tanımlama benzer

en: ...this is the location of the first definition
tr: ...bu ilk tanımlamanın konumu

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Kopyahakkı (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    Hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
tr: Hataları <bug-gnu-utils@gnu.org> adresine bildirin.

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgilendirilmek için `%s --help' yazın.

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Usage: %s [OPTION] INPUTFILE ...
    Extract translatable string from given input files.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -a, --extract-all              extract all strings
      -c, --add-comments[=TAG]       place comment block with TAG (or those
                                     preceding keyword lines) in output file
      -C, --c++                      shorthand for --language=C++
          --debug                    more detailed formatstring recognision result
      -d, --default-domain=NAME      use NAME.po for output (instead of messages.po)
      -D, --directory=DIRECTORY      add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape                do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                   use C escapes in output, no extended chars
      -f, --files-from=FILE          get list of input files from FILE
          --force-po                 write PO file even if empty
          --foreign-user             omit FSF copyright in output for foreign user
      -F, --sort-by-file             sort output by file location
tr: Kullanımı: %s [seçenek] girdidosyası ...
    Verilen girdi dosyalarından tercüme edilebilir diziyi ayırır
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -a, --extract-all            tüm dizileri ayırır
      -c, --add-comments[=ETİKET]  çıktı dosyasında yorum blokunu ETİKET ile
    				yer değiştirir
      -C, --c++                    --language=C++ için kısayol
          --debug                  daha detaylı biçimdizisi tanıma sonucu
      -d, --default-domain=İSİM    çıktı için NAME.po kullanılır
    				(messages.po yerine)
      -D, --directory=DİZİN        girdi dosyaları arama listesine DİZİNi ekler
      -e, --no-escape          	C escape'lerini çıktıda kullanmaz (öntanımlı)
      -E, --escape             	C escape'lerini çıktıda kullanır
      -f, --files-from=DOSYA       girdi dosyalarının listesini DOSYAdan alır
          --force-po           	boş olsa bile PO dosyasını yazar
          --foreign-user           yabancı kullanıcılar için çıktıda
    				FSF kopyahakkı uyarısını göstermez
      -F, --sort-by-file           çıktıyı dosya konumuna göre sıralar

en: Usage: %s [OPTION] INPUTFILE ...
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -d, --default-domain=NAME      use NAME.po for output (instead of messages.po)
      -D, --directory=DIRECTORY      add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape                do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                   use C escapes in output, no extended chars
      -f, --files-from=FILE          get list of input files from FILE
          --force-po                 write PO file even if empty
      -F, --sort-by-file             sort output by file location
      -h, --help                     display this help and exit
tr: Kullanımı: %s [seçenek] GirdiDosyası ...
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -d, --default-domain=İSİM    çıktı için İSİM.po kullanılacak
    				(messages.po yerine)
      -D, --directory=DİZİN        girdi dosyaları arama listesine DİZİN'i ekler
      -e, --no-escape              C escape'leri çıktıda kullanmaz (öntanımlı)
      -E, --escape                 C escape'leri çıktıda kullanır
      -f, --files-from=DOSYA       girdi dosyalarının listesini DOSYA'dan alır
          --force-po               boş olsa bile PO dosyasını yazar
      -F, --sort-by-file           dosya konumuna göre çıktıyı sıralar
      -h, --help                   bu yardım iletisini gösterir ve çıkar

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -e, --no-escape          do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape             use C escapes in output, no extended chars
          --force-po           write PO file even if empty
      -h, --help               display this help and exit
      -i, --indent             write indented output style
      -o, --output-file=FILE   write output into FILE instead of standard output
          --strict             write strict uniforum style
      -V, --version            output version information and exit
      -w, --width=NUMBER       set output page width
tr: Kullanımı: %s [seçenek] [dosya]...
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -e, --no-escape          C escape'lerini çıktıda kullanmaz (öntanımlı)
      -E, --escape             C escape'lerini çıktıda kullanır
          --force-po           boş olsa bile PO dosyasını yazar
      -h, --help               bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -i, --indent             satırbaşlı çıktı biçemi
      -o, --output-file=DOSYA  çıktıyı DOSYAya yazar
          --strict             harfiharfine Tektip çıktı biçemi
      -V, --version            sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      -w, --width=SAYI         sayfa genişliğini ayarlar

en: Usage: %s [OPTION] [[[TEXTDOMAIN] MSGID] | [-s [MSGID]...]]
      -d, --domain=TEXTDOMAIN   retrieve translated messages from TEXTDOMAIN
      -e                        enable expansion of some escape sequences
      -E                        (ignored for compatibility)
      -h, --help                display this help and exit
      -n                        suppress trailing newline
      -V, --version             display version information and exit
      [TEXTDOMAIN] MSGID        retrieve translated message corresponding
                                to MSGID from TEXTDOMAIN
tr: Kullanımı:
    %s [seçenek] [[[MetinSunucu] msgid] | [-s [msgid]...]]
    
      -d, --domain=MetinSunucu  ileti çevirilerini MetinSunucu'dan alır.
      -e                      bazı "escape sequences" genişletilebilmesine
    			   olanak sağlar
      -E                      (uyumluluk için yoksayıldı)
      -h, --help              bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -n                      izleyen `newline' karakterini bastırır
      -V, --version           sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      [MetinSunucu] İletiKimliği
    			   MetinSunucu'sundan msgid ile belirtilen
    			   ileti çevirisini alır.

en: Usage: %s [OPTION] def.po ref.po
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape             do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                use C escapes in output, no extended chars
          --force-po              write PO file even if empty
      -h, --help                  display this help and exit
      -i, --indent                indented output style
      -o, --output-file=FILE      result will be written to FILE
          --no-location           suppress '#: filename:line' lines
          --add-location          preserve '#: filename:line' lines (default)
          --strict                strict Uniforum output style
      -v, --verbose               increase verbosity level
      -V, --version               output version information and exit
      -w, --width=NUMBER          set output page width
tr: Kullanımı: %s [seçenek] def.po ref.po
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -D, --directory=DİZİN     girdi dosyası arama listesine DİZİNi ekler
      -e, --no-escape           C escape'lerini çıktıda kullanmaz (öntanımlı)
      -E, --escape              C escape'lerini çıktıda kullanır
          --force-po            boş olsa bile PO dosyasını yazar
      -h, --help                bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -i, --indent              satırbaşlı çıktı biçemi
      -o, --output-file=DOSYA   çıktıyı DOSYAya yazar
          --no-location         '#: dosyaismi:satır' satırlarını bastırır
          --add-location        '#: dosyaismi:satır' satırlarını korur(öntanımlı)
          --strict              harfiharfine Tektip çıktı biçemi
      -v, --verbose             ayrıntı seviyesini arttırır
      -V, --version             sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      -w, --width=SAYI          sayfa genişliğini ayarlar

en: Usage: %s [OPTION] def.po ref.po
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -h, --help                  display this help and exit
      -V, --version               output version information and exit
    
    Compare two Uniforum style .po files to check that both contain the same
    set of msgid strings.  The def.po file is an existing PO file with the
    old translations.  The ref.po file is the last created PO file
    (generally by xgettext).  This is useful for checking that you have
    translated each and every message in your program.  Where an exact match
    cannot be found, fuzzy matching is used to produce better diagnostics.
tr: Kullanımı: %s [seçenek] def.po ref.po
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -D, --directory=DİZİN     girdi dosyalarını arama listesine DİZİN'i ekler
      -h, --help                bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -V, --version             sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
    
    msgid dizilerinin aynı setini içeren Tektip biçimdeki iki .po
    dosyasını karşılaştırır. def.po dosyası eski çevirileri içeren mevcut PO
    dosyasıdır. ref.po dosyası ise (genellikle gettext tarafından) yeni
    oluşturulan PO dosyasıdır. Bu, programınızdaki her iletiyi ve çevirisini
    kontrol etmek için kullanışlıdır. Daha iyi bir teşhis için, zorunlu bir
    eşleşme bulunamazsa, belirsiz (fuzzy) eşleşme kullanılır.

en: Usage: %s [OPTION] filename.po ...
    Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -a, --alignment=NUMBER      align strings to NUMBER bytes (default: %d)
      -c, --check                 perform language dependent checks on strings
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -f, --use-fuzzy             use fuzzy entries in output
      -h, --help                  display this help and exit
          --no-hash               binary file will not include the hash table
      -o, --output-file=FILE      specify output file name as FILE
          --statistics            print statistics about translations
          --strict                enable strict Uniforum mode
      -v, --verbose               list input file anomalies
      -V, --version               output version information and exit
    
    Giving the -v option more than once increases the verbosity level.
    
    If input file is -, standard input is read.  If output file is -,
    output is written to standard output.
tr: Kullanımı: %s [seçenek] dosyaismi.po ...
    Okunabilir biçimdeki çeviri tanımından ikili biçimde ileti kataloğu üretir.
    
    Uzun seçeneklerdeki zorunlu argümanlar kısa seçenekler içinde zorunludur
      -a, --alignment=SAYI      dizileri SAYI byte'a hizalar (öntanımlı: %d)
      -c, --check               diziler üzerinde lisana bağlı kontrolleri uygular
      -D, --directory=DİZİN     DİZİN'i girdi dosyası arama listesine ekler
      -f, --use-fuzzy           çıktıda belirsiz(fuzzy) girdileri kullanır
      -h, --help                bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
          --no-hash             ikilik dosya hash tablosunu içermeyecek
      -o, --output-file=DOSYA   çıktıyı DOSYAya yazar
          --statistics          çeviriler hakkındaki istatistikleri basar
          --strict              harfiharfine Tektip kipi etkinleştirir
      -v, --verbose             girdi dosyasındaki anormallikleri listeler
      -V, --version             sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
    
    -v seçeneğini birden fazla vererek ayrıntı seviyesini arttırabilirsiniz.
    
    girdi dosyası olarak - verilirse standard girdi okunur. Çıktı dosyası olarak
     - verilirse çıktı, standard çıktıya yazılır.

en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

en: `domain %s' directive ignored
tr: `domain %s' talimatı yok sayıldı

en: `msgid' and `msgstr' entries do not both begin with '\n'
tr: `msgid' ve `msgstr' girdilerinin her ikisi de '\n' ile başlamıyor

en: `msgid' and `msgstr' entries do not both end with '\n'
tr: `msgid' ve `msgstr' girdilerinin her ikisi de '\n' ile bitmiyor

en: at least two files must be specified
tr: en az iki dosya belirtilmelidir

en: cannot create output file "%s"
tr: "%s" çıktı dosyası oluşturulamadı

en: domain name "%s" not suitable as file name
tr: dosya ismi olarak makina ismi "%s" elverişli değil

en: domain name "%s" not suitable as file name: will use prefix
tr: dosya ismi olarak makina ismi "%s" elverişli değil: önek kullanılacak

en: duplicate message definition
tr: ileti iki defa tanımlanmış

en: empty `msgstr' entry ignored
tr: boş `msgstr' girişi yoksayıldı

en: end-of-file within string
tr: dizi içinde dosya sonu

en: end-of-line within string
tr: dizi içinde satır sonu

en: error while opening "%s" for reading
tr: "%s" okumak için açılırken hata

en: error while opening "%s" for writing
tr: "%s" yazmak için açılırken hata

en: error while reading "%s"
tr: "%s" okunurken hata

en: error while writing "%s" file
tr: "%s" dosyasına yazarken hata

en: exactly 2 input files required
tr: tam olarak 2 girdi dosyası gerekli

en: field `%s' still has initial default value
tr: `%s' başlık alanı hala başlangıçtaki öntanımlı değerle duruyor

en: file "%s" is not in GNU .mo format
tr: "%s" dosyası bir GNU .mo dosyası değil

en: file "%s" truncated
tr: "%s" dosyası tepeden kırpılmış

en: format specifications for argument %u are not the same
tr: %u argümanı için biçim özellikleri aynı değil

en: found %d fatal errors
tr: %d ölümcül hata bulundu

en: fuzzy `msgstr' entry ignored
tr: belirsiz `msgstr' girişi yoksayıldı

en: header field `%s' should start at beginning of line
tr: `%s' başlık alanı satırın başlangıcında olmalıydı

en: headerfield `%s' missing in header
tr: `%s' başlık alanı başlıkta yok

en: illegal control sequence
tr: kontrol silsilesi uygun değil

en: impossible selection criteria specified (%d < n < %d)
tr: belirtilen seçim kriteri mümkün değil (%d < n < %d)

en: internationalized messages should not contain the `\%c' escape sequence
tr: i18n iletileri `\%c' içeremez

en: keyword "%s" unknown
tr: anahtar-kelime "%s" bilinmiyor

en: language `%s' unknown
tr: lisan `%s' bilinmiyor

en: missing `msgstr' section
tr: `msgstr' bölümü yok

en: missing arguments
tr: argümankar kayıp

en: no input file given
tr: hiç girdi dosyası verilmemiş

en: no input files given
tr: hiçbir girdi dosyası verilmemiş

en: number of format specifications in `msgid' and `msgstr' does not match
tr: `msgid' ve `msgstr' girdilerindeki biçim özelliklerinin sayısı eşleşmiyor

en: seek "%s" offset %ld failed
tr: "%s" sıralama %ld ofset başarısız

en: some header fields still have the initial default value
tr: bazı başlık alanları hala başlangıçtaki öntanımlı değerle duruyor

en: standard input
tr: standard girdi

en: standard output
tr: standard çıktı

en: this file may not contain domain directives
tr: bu dosya makina talimatlarını içeremez

en: this message has no definition in the "%s" domain
tr: "%s" makinasında bu ileti tanımlaması yok

en: this message is used but not defined in %s
tr: bu ileti kullanıldı ama %s'de tanımlı değil

en: this message is used but not defined...
tr: bu ileti kullanıldı ama tanımlı değil...

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: too many errors, aborting
tr: hatalar çok fazla, bunları düzeltince programı tekrar çalıştırın

en: warning: file `%s' extension `%s' is unknown; will try C
tr: uyarı: `%s' dosyası `%s' uzantısı bilinmiyor; C denenecek

en: warning: this message is not used
tr: uyarı: bu ileti kullanılmamış

en: while creating hash table
tr: hash tablosu oluşturulurken

en: while preparing output
tr: çıktıyı hazırlarken
